Kolay Arama : kimindir.com/alanadi.uzantı
Kolay alanadı.com arama : kimindir.com/alanadı 
Yardım Konuları

Sitenizde kişisel bilgilerim çıkıyor. Bunu nasıl engelleyebilirim?

Kimindir.com, alan adınız ile ilgili, aslında kendi üzerinde herhangi bir veri/bilgi barındırmamaktadır. Whois adı verilen internetteki herkese açık olan bilgileri, birçok başka web sitesinde yapıldığı gibi istek üzerine sorgulayıp sorgu sonuçlarını yayınlamaktadır. Eğer alan adınızın bilgilerini doldururken kişisel bilgilerinizi girmiş iseniz, bunlar kimindir.com olmasa da çok rahat bir şekilde erişilebilecek, herkese açık olan bilgilerdir. Yani eğer alan adı sorgusu sonucunda kişisel bilgileriniz geliyorsa, internetteki binlerce alan adı sorgulaması yapan sitede de bu bilgiler şu anda geliyor demektir. Dolayısıyla bizim siteden alan adınızın sorgulanmamasını sağlamak aslında sizin bilgilerinizin güvenliğini sağlamaz. Konuyu daha iyi anlamak için alan adınızı çok büyük bir web sitesi olan whois.sc sitesinde sorgulamayı deneyebilirsiniz. Benzer sonuçların orada da çıktığını göreceksiniz. Aslında bu örnek, aynı sonuçların whois sorgulama yapan binlerce sitede görüntülenebildiğini de göstermektedir.

Bu tür sorunları çözmek için yapabileceğiniz en etkili yöntem, alan adını aldığınız firmaya başvurmaktır. Birçok firma bu bilgilerin değiştirilmesine olanak sağlayan yönetim panellerine sahiptir. Bu yönetim panellerinden bu bilgileri (özellikle isim, telefon, adres) istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz.

Gene alan adı satan birçok firma ücretsiz olarak "gizli whois" servisi sunmaktadır. Alan adını satın aldığınız yere böyle bir hizmet sağlayıp sağlamadığını sorabilirsiniz. Eğer böyle bir hizmet sunuyorlarsa, hiç bir bilgiyi değiştirmeden, alan adı bilgilerinizi tüm internet sorgularına karşı gizleyebilirsiniz.

Arama motorlarında (Google, Bing, vb.) kimindir.com/alanadım şeklinde benim alan adım ve bilgileri çıkıyor. Neden çıkıyor bu tür sonuçlar, nasıl engelleyebilirim?

Kimindir.com, sorgulanan alan adları ile ilgili bilgileri 24 saat (sitenin hızlı çalışabilmesi ve bazı teknik nedenlerden ötürü) geçici olarak sakladıktan sonra otomatik olarak ilgili kayıtları tamamen silmektedir. Ayrıca hiç bir arama motoruna doğrudan sorgulanan alan adlarının ya da ilgili linklerin paylaşımı yapılmamaktadır. Arama motorlarında bir sonucun çıkabilmesi için, genelde linkin bir sitede yayınlanması gerekmektedir. Sitemizde sorgu yapılmadığı sürece herhangi bir alan adının linki yayınlanmamaktadır. Alan adlarınızın arama motorlarında çıkmasının genel nedeni, alan adı sorgusu yapılan kimindir.com linkinin başka bir sitede bizim dışımızda biri tarafından yayınlanmasıdır. Bu durumu herhangi bir sitenin engellemesi pek mümkün değildir. Bu konuda son dönemde bu tür linklerin çıkmaması için bazı ayarlamalar yapmaya çalışıyoruz. Bundan sonra da yapmaya devam edeceğiz. Ancak bizim direkt olarak herhangi bir arama motorundan bir sonucu çıkarmamız mümkün değildir.

Bu konuda da yapılabilecek en iyi şey, bir önceki sorunun cevabında bahsedildiği gibi alan adı bilgilerinizi düzenlemenizdir. Eğer gerçekten kişisel bilgilerinizin alan adınız nedeniyle herkesin erişimine açık herhangi bir yerde olmamasını istiyorsanız whois bilgilerinizi alan adını satın aldığınız yer ile iletişime geçerek ya da size verilen yönetim panelleri üzerinden değiştirebilirsiniz. Ya da gizli whois hizmetlerinden faydalanabilirsiniz. Whois bilgileriniz değiştikten sonra 24 saat sonra değişiklikler bizim sitemize yansıyacaktır. Dolayısıyla Google benzeri arama motorları da kendi belirledikleri süre içinde sonuçlarında çıkan bilgileri eninde sonunda güncelleyeceklerdir.

Bu konuda ekstra bilgi ve desteğe ihtiyacınız olursa iletişim e-posta adresimize e-posta gönderebilirsiniz.

Alan adımın sitenizde sorgulanmasını istemiyorum. Ne yapabilirim?

Alan adı bilgisi sorgulama (whois) yasal ve herkese açık bir hizmettir. Bu hizmeti temelde para verip alan adınızı satın aldığınız firmalar sağlamaktadır. Firmalar da bu hizmeti tüm dünyada bir standart olduğu için genelde sağlamaktadır. İntenet bağlantısı olan herkes istediği alan adının bilgilerine ulaşmak için bu hizmetleri basit birkaç komut öğrenerek herkes gerçekleştirebilir. Ya da internet bağlantısı olan herkes Google'da "whois search" veya "whois sorgu" yazıp aratarak önüne gelen binlerce siteden herhangi birinden bu sorgulamayı yapabilir. Whois sorgulama hizmeti herkese açık bir hizmettir.

Burada sorun aslında alan adı satan firmaların, alan adı bilgilerini dolduran insanlara yeteri kadar bilgi vermemesi ya da whois sorgulama konusunda gerekli uyarılarda bulunmaması veya gizli whois hizmeti gibi hizmetleri ücretsiz sağlamamasıdır. Çünkü alan adı bilgilerinizi tüm dünyaya istenildiği zaman veren yer, alan adını satın aldığınız yer veya satın aldığınız yer ile anlaşmalı olan diğer kurumlardır.

Alan adı sorgularında telefon numarası gibi bazı kişisel bilgilerin her yerde görünmemesini istemek gayet doğal bir istek olmasına karşın, bunun çözümü biz veya bizim gibi sitelerden bilgileri kaldırtmaya çalışmak, sorguları engellemeye çalışmak değildir. Bu konunun çözümü, alan adınızı aldığınız yerden bu konuda destek alarak, whois bilgilerinizi değiştirmek ya da gizlenmesini sağlamaktır. Böylece bilginin kaynağı kesileceğinden, tüm dünyada alan adınız ile ilgili yapılan sorgular artık kişisel bilgilerinizi getirmeyecektir.

Her ne kadar yasal ve teknik olarak herkesin kullanımına açık sistemler ile sorgulama yaparak sonuçları yayınlıyor isek de gene de bazı çok istisnai özel durumlar konusunda bizden makul sebeplerle destek isteyen herkese bir şekilde yardımcı olmaya çalışmaktayız. Hatta bazı alan adlarının sitemiz üzerinde sorgulanmasını alan adı sahiplerinin makul sebepleri nedeniyle geri çevirmeyerek engellemiş durumdayız. Bu yardım sayfasında yazılanların hepsini okumuş olarak bizden bu konuda makul sebepler ile destek isteyen herkese de elimizden geldiğince hızlı cevap dönerek yardımcı olmaya çalışıyoruz.

 
Copyright © 2011 Tüm hakları saklıdır.