Kolay Arama : kimindir.com/alanadi.uzantı
Kolay alanadı.com arama : kimindir.com/alanadı 
Kimindir.com Nedir?

Kimindir.com, internet alan adlarının (domain name) kayıtlarını ve dolayısıyla da bu alan adlarının kimin üzerine kayıtlı olduğunu sorgulamaya yarayan bir "Alan adı sorgulama (whois) aracı"dır.

Bir "whois sorgusu" temel olarak bir alan adı hakkında, hangi firma tarafından alan adının kayıt edildiğini, alan adı sahibinin ismini ve varsa iletişim bilgileri, alan adının ilk defa ne zaman oluşturulduğunu, ne zamana kadar sahibi üzerine kayıtlı olacağını ve alan adının yönlendirildiği isim sunucularının neler olduğu gibi bilgileri sağlar. Teorik olarak her whois sorgusunda bu bilgilerin gelmesi gerekse de çeşitli whois sunucularının kısıtlamaları ya da "gizli kayıt" gibi imkanlar nedeniyle her zaman bu bilgiler tam olarak gelmeyebilir. Veya ülkeler, kendileri ile ilgili ülke uzantılı alan adları konusunda daha kısıtlı bilgi verebilmektedir. Ayrıca her domain uzantısı ICANN'a kayıtlı olmadığı için (örn: .museum), bu alanları ile ilgili üzerinde birliğe varılmış bir formatta whois bilgileri alınamamaktadır.

Whois sorgulaması aslında daha çok bir alan adının kimin üzerine kayıtlı olup olmadığını öğrenmek için değil, sorgulanan alan adının kayıt edilebilir durumda (boşta) olup olmadığının sorgulanması için kullanılır. Dolayısıyla, bir alan adı almayı düşünen birisinin farkında olsa da olmasa da ilk yaptığı işlem bir alan adının durumunu kontrol etmektir. Ancak son dönemde, whois sorgulaması yapılabilen birçok site, alan adı sorgulaması yapan kişilerin, sorguladıkları alan adlarını otomatik olarak kaydederek, özellikle boş durumdaki alan adları eğer belirli bir kez sorgulanırsa kendilerinin üzerine otomatik olarak kayıt etmekte ve böylece alan adını satın almak isteyenleri ya büyük paralar ödemek durumda bırakmakta ya da alan adı konusundaki planlarını yıkmaktadır.

Kimindir.com, tam da bu noktada, insanlara sorguladıkları alan adları üzerinde bir artniyetli amaç gütmeyen bir servis sunabilmek için hazırlanmıştır. Site üzerinden yapılan whois sorguları mümkün olduğunca "güvenilir" sayılabilecek whois sunucuları arasından seçilen sunucular üzerinden yapılmaktadır. Bu konu üzerinde hassasiyetle durularak, sorgulanma sonucunda henüz kayıt edilmediği anlaşılan alan adları ile ilgili herhangi bir kayıt hiçbir 3. kişinin bu alan adlarının listesini elde edememesi için önlemler alınmıştır. Ancak her ne kadar whois sunucuları ile ziyaretçi arasında site altyapısında bu tür bir önlem alınabiliyorsa da, whois sunucularının kendileri hakkında aynı tür bir önlem alınamamaktadır.

Kimindir.com, insanların güvenli bir şekilde alan adı sorgulamaları yapabileceği bir alan olarak hazırlanmış, ücretsiz bir servistir. Aynı zamanda, sitenin ismi rastgele seçilmiş, ya da sadece güzel dursun, akılda kalsın gibi nedenlerle seçilen bir kelime değildir. Türk Dil Kurumu Bilgisayar Terimleri sözlüğünde, "whois" kelimesinin karşılığı yer almamaktadır. "Whois" terimi aslında bir alan adı için, alan adının "kimin" olduğunu sorgulama işlemidir. Dolayısıyla, site sahipleri olarak, "whois" teriminin karşılığı olarak özellikle sözlük karşılığı olan "kimdir" yerine, manası ile daha ilgili olduğunu düşündüğümüz, "kimindir" kelimesini sitenin varlığı ile bir öneri olarak sunmaktayız.

Kimindir.com, site üzerinden sorgulama hizmeti vermekle birlikte, isteyen ziyaretçiler için Firefox ve Internet Explorer 7 için arama bölümlerine ekleyebilecekleri bir arama eklentisi de sunmaktadır. Arama eklentisi bir program olmayıp, uyumlu browserlar için bir XML dosyası iletilmesi ile çalışır hale gelebilen bir araçtır.

Sitede herhangi bir alan adını sorgulamak için arama kutusuna alan adını girebilir veya direkt site adresinin sonuna "http://kimindir.com/alanadi.uzantisi" şeklinde alan adını uzantısı ile birlikte ekleyebilirsiniz. Eğer sorgulanan alan adı .com, .net, .org ise, ilk sorgu sonucu sayfasında en az bu 3 uzantı ile ile sonuçlara hemen ulaşabileceksiniz. Ziyaretçi herhangi bir alan adı sorgulaması yaparken, sistem otomatik olarak bu 3 uzantı dışındaki uzantıları da sunucu tarafında sorgulamaya başlayacak, ziyaretçinin sayfayı yenilemesi ya da diğer uzantılardan herhangi birine tıklaması ile de o ana kadar sorgulanabilen diğer uzantıların sonuçlarını da sayfanın sağında gösterecektir.

Alan adı olarak bir uzantı yazılmaz ise, alan adının uzantısı .com olarak atanacak, ve .com, .net, .org uzantılı alan adlarının sonuçları gelecek sorgu sonucu sayfasında gösterilecektir.

Whois sorgusu sonuçları baştada ifade edildiği gibi birçok varyasyonda geldiği için, her gelen sonuçtan çeşitli bilgileri alarak sonuç sayfasının sağındaki kısa sorgu bölümünde özet olarak iletmek oldukça güç bir iş maalesef. Bu nedenle bazı uzantıların sorgu sonuçlarından özet bilgiler temin edilemiyor veya whois sorgusu olması gereken tüm bilgileri tam olarak içermiyor olabilir. Site ve altındaki sistem şu anda hala "Beta" safhasındadır ve sürekli geliştirilmektedir. Sistemin beta aşaması sonlandığında sitede alan adları ve whois sorguları ile ilgili birçok araç, birçok bilgi ve istatistik olması planlanmaktadır. Beta safhasında karşılaştığınız problemleri ya da önerilerinizi [email protected] adresine iletirseniz, sistemin geliştirilmesine büyük katkıda bulunmuş olacaksınız.

Bu site ve ilgili tüm araç ve bölümleri ilgili olarak, gizlilik prensipleri dahilinde güvenlik için mümkün görünen önlemler alınmaya çalışılsa da, hem sorgu sonuçları hem de sorgulanan alan adlarının güvenliği konusunda whois sunucularına bağımlı olduğu için herhangi bir garanti vermemektedir. Whois sunucuları açık kaynak kodlu sistemlerde kullanılan listelerden derlenerek hazırlanmış bir listeden oluşmaktadır ve whois sunucularının talebi doğrultusunda sunucu listesinden bu sunucular çıkarılabilir. Sistem otomatik olarak toplu bir şekilde alan adı sorgulaması yapmamaktadır. Yasalar ya da yasal haklar doğrultusunda, sistemle ilgili tüm bilgiler yasal kurum ve kuruluşlar ile yasal hak sahipleri ile paylaşılabilir.

 
Copyright © 2011 Tüm hakları saklıdır.